Tantum Verde je lék běžně užívaný při zánětlivých onemocněních dutiny ústní, jeho účinnou látkou je sloučenina benzydamin.
 
Princip: Benzydamin má při aplikaci na postiženou sliznici protizánětlivý efekt a kromě toho tlumí pocit bolesti.
 
 
Využití: Tantum Verde se používá u zánětů dutiny ústní jako jsou záněty dásní, záněty hltanu, afty, apod. Preparát nejen tlumí zánět, ale působí proti bolesti v krku. Spolu s antibiotiky může být Tantum Verde použit jako doplňkový lék k terapii bolesti v krku při angíně.
 
 
Podávání: Tantum Verde se vyrábí v celé řadě lékových forem. Lék existuje v podobě roztoku ke kloktání, v podobě pastilek k rozpuštění v dutině ústní, jako sprej k aplikaci do dutiny ústní. Jednotlivé preparáty i řadu dalších pomocných sloučenin, které dávají přípravků různou chuť a aroma (Tantum Verde Lemon, Tantum Verde Eucalyptus, Tantum Verde, apod.), ale účinná sloučenina – benzydamin – zůstává stejná. Přesné dávkování jednotlivých preparátů je možné vyčíst z příbalového letáku, nebo zjistit od lékárníka.
 
 
Nevýhody: Tantum Verde má jen minimum vedlejších účinků, asi nejčastěji je popisován pálivý pocit v ústech po aplikaci, který však rychle vymizí. Aplikace většího množství přípravku a jeho následné spolknutí může vyvolat lehkou nevolnost.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů