Tagrisso je méně běžně užívaný lék, který se využívá v terapii některých plicních nádorů. Účinnou látkou je sloučenina osimertinib (přesněji osimertinib-mesilát).

Princip: Sloučenina osimertinib blokuje receptory pro epidermální růstový faktor, jehož mutace bývá přítomna u některých plicních nádorů.
 

Využití: Tagrisso je indikováno u některých typů pokročilé rakoviny plic. Přesněji řečeno jde o tzv. nemalobuněčné formy tohoto nádoru s potvrzenými mutacemi receptoru pro epidermální růstový faktor.


Podávání: Tagrisso patří do rukou lékařů, kteří mají zkušenosti s terapií nádorových chorob. Užívání léku bez vědomí lékaře je pochopitelně přísně zakázáno. Lék se vyrábí v podobě tablet o síle 40 a 80 miligramů a běžná dávka pro dospělého člověka je 1 tableta o síle 80 mg denně.

 
Nevýhody: Tagrisso může způsobit celou řadu vedlejších účinků, některé z nich mohou být vážné a vynutit si snížení dávky léku, nebo jeho úplné vysazení. Vedlejší účinky zahrnují například trávicí obtíže, plicní záněty, rozvoj plicní fibrózy, změny v krevním obraze a kožní reakce (poškození nehtů, vyrážky, svědění kůže).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů