Syntostigmin je lék ze skupiny tzv. inhibitorů acetylcholinesterázy, jeho účinnou složkou je sloučenina neostigmin.

 

Princip: Neostigmin dokáže krátkodobě zablokovat acetylcholinesterázu, což je enzym rozkládající sloučeninu acetylcholin. Acetylcholin má v organizmu řadu funkcí, například umožňuje přenos vzruchů z nervu na svalové vlákno na nervosvalové ploténce. Zablokování acetylcholinesterázy vede k navýšení koncentrace acetylcholinu na nervosvalové ploténce a to zlepšuje přenos vzruchů na sval.

 

Využití: Syntostigmin je možné využít v terapii choroby známé jako myasthenia gravis, při níž dochází k narušení funkce nervosvalové ploténky. Zvýšení acetylcholinu v ploténce tlumí příznaky nemoci. Detaily o chorobě najdete v příslušném článku. Méně často se preparát využívá i v urologii při snížené aktivitě svalů vyprazdňujících močový měchýř.

 

Podávání: Syntostigmin by měl být užíván pouze dle přesného doporučení předepisujícího lékaře. Lék se vyrábí v podobě tablet o síle 15 miligramů a běžná dávka dospělého člověka je 1 tableta užívaná každé 3-4 hodiny.

Pozn.: Pro akutní situace při náhlém zhoršení myasthenia gravis je vyhrazen Syntostigmin v podobě vodného roztoku k injekčnímu podání, který lze mimo jiné podat při výrazném zpomalení střevní aktivity při paralytickém ileu. Podání a dávka záleží na ošetřujícím lékaři.

 

Nežádoucí účinky: Nežádoucí účinky bývají při dodržování dávkovacího schématu většinou nezávažné, nejčastěji byly popisovány trávicí obtíže, jako je průjem, nevolnost a zvracení, kromě toho si někdy pacienti stěžují na zvýšené slinění, motání hlavy, bolesti hlavy, křečovité bolesti břicha a malátnost. Obtěžujícím vedlejším účinkem může být i častější močení a zúžení zornic. Při předávkování bylo pozorované rozmazané vidění, neklid, svalové křeče, nervozita a bradykardie.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů