Synflorix není lék v pravém slova smyslu, jde o vakcínu určenou proti některým kmenům pneumokoků (streptokokus pneumoniae). Účinnou složkou je polysacharidová konjugovaná pneumokoková vakcína.

 

Princip: Polysacharidová vakcína obsahuje antigeny některých kmenů pneumokoků (přesněji proti deseti sérotypům), proti kterým se může v organizmu vytvořit imunitní odpověď. Směs přitom není infekční a při aplikaci tedy nehrozí vznik pneumokokové infekce.

 

Využití: Synflorix se podává dětem od 6 měsíců do 5 let věku jako ochrana před pneumokoky, zejména jako prevence pneumokokového zápalu plic, zánětu středního ucha, a případně i zánětu mozkových blan a sepse.

 

Podávání: Synflorix se vyrábí v podobě bílé suspenze, která je podána injekcí do svalu. Vakcína se podává ve více dávkách, přesné schéma určí lékař. Aplikace vakcíny bez doporučení lékaře je přísně zakázáno.

 

Nevýhody: Synflorix nemívá výrazné vedlejší účinky, i když po jeho aplikaci nelze vyloučit bolest a zarudnutí v místě aplikace, nevolnost, zvýšenou teplotu a rozvoj alergické reakce. Je také nutné mít na paměti, že vakcína pouze snižuje riziko vzniku pneumokokových infekcí, ale nemůže jim stoprocentně zabránit.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů