Syndrom karotického sinu je relativně častý stav, při kterém dochází k náhlé poruše vědomí v důsledku stlačení tkání krku.

 

Příčiny: Příčina syndromu leží v karotickém sinu (sinus caroticus), což je krátká rozšířená část vnitřní krkavice nacházející se v oblasti krku. Karotický sinus obsahuje smyslové buňky, které hodnotí tlak krve. Pokud dojde k mechanickému stlačení této oblasti, začne karotické tělísko vysílat signál o abnormálním zvýšení krevního tlaku. Regulační nervové mechanizmy způsobí jeho náhlý pokles a navíc se souběžně zpomalí srdeční činnost. A jak může to mechanické stlačení vzniknout? Obvykle stačí těsný límeček a kravata. Dodávám, že někteří lidé jsou vůči podráždění sinus caroticus výrazně více citliví než jiní.

 

Projevy: Projevy syndromu karotického sinu jsou poměrně očekávatelné – náhlý pokles krevního tlaku a zpomalení srdce vede k poruše okysličení mozku a krátkodobé ztrátě vědomí, která se označuje jako synkopa.

 

Diagnostika: Na syndrom můžeme pomýšlet při souhře výše zmíněných okolností, nicméně při nejistotě můžeme dále vyšetřovat podobně jako u synkopy nejasné příčiny (viz příslušný text).

 

Léčba: Je vhodné co nejdříve uvolnit stažený krk dotyčného, tj. rozepnout košili a případně odstranit kravatu. Jiná terapie není nutná, dotyčný rychle nabývá vědomí a syndrom sám o sobě není nebezpečný s výjimkou případného poranění při pádu.

 

 

 

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů