Symbicort Turbuhaler [Simbikort Turbuhalér] je kombinovaný preparát, který rozšiřuje průdušky a tlumí zánět. Účinnými složkami léku jsou sloučeniny formoterol a budesonid.

 

Princip: Formoterol pomáhá působit na svalovinu průdušek a roztahovat ji. Budesonid je kortikoid, účinkuje na sliznici dýchacích cest a tlumí v ní zánětlivé procesy. Tím snižuje tendenci sliznice reagovat přecitlivěle (tj. lidově řečeno působí protialergicky).

 

Využití: Symbicort Turbuhaler se nejčastěji využívá astmatu k pravidelné inhalaci u těžších forem, aby zabránil vznikům astmatického záchvatu. Výhodou je dvojí mechanizmus účinku preparátu.

 

Podávání: Záleží na doporučení předepisujícího lékaře. Symbicort Turbuhaler se vyrábí ve formě inhalačního prášku, vdechuje se se pomocí speciálního inhalátoru. Vzhledem k délce působení se většinou inhaluje 2x denně.

 

Nevýhody: Symbicort Turbuhaler může vyvolat různé vedlejší účinky, u uživatelů byly popisovány častější infekce horních cest dýchacích, bolesti hlavy, bušení srdce, sucho v ústech, celková podrážděnost a poruchy spánku. U lidí se zeleným zákalem nelze vyloučit zhoršení obtíží. Vzhledem k přítomnosti kortikoidu v preparátu nelze teoreticky vyloučit rozvoj celkových nežádoucích účinků kortikoidů, při dodržování doporučovaných dávek je to nicméně nepravděpodobné.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů