Suprax patří mezi antibiotika, které lze zařadit do skupiny cefalosporinů 3. generace. Účinnou složkou preparátu je sloučenina cefixim.

 

Princip: Cefixim narušuje schopnost bakteriálních buněk vytvářet buněčnou stěnu, která je chrání před okolím a tím je přímo zabíjí.

 

Využití: Preparát Suprax se může podávat u infekcí horních cest dýchacích, u zápalů plic a u močových infekcí včetně zánětů ledvin. Přípravek může být účinný i v léčbě kapavky.

 

Podávání: Záleží na rozhodnutí lékaře, bez jehož vědomí nesmí být lék aplikován. Suprax existuje pouze tablet o síle 200 miligramů a v podobě prášku k rozpuštění ve vodě k přípravě perorálního roztoku. Běžná dávka pro dospělého člověka je 400 miligramů 1x denně (nebo 200 miligramů 2x denně).

 

Nevýhody: Text o nežádoucích účincích antibiotik najdete v tomto odkazu. Preparát Suprax je většinou dobře snášen, někdy se objeví trávicí obtíže, bolesti hlavy, zvýšení jaterních testů nebo méně závažné alergické reakce. Měli bychom být ostatně opatrní s podáváním cefalosporinových antibiotik pacientům alergickým na penicilin – jsou zde totiž časté zkřížené alergie.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů