Sumetrolim je kombinované antibiotikum ze skupiny sulfonamidů. Jeho účinnými látkami jsou sloučeniny trimethoprim a sulfamethoxazol.

 

Princip: Trimethoprim a sulfamethoxazol mají poněkud odlišný mechanizmus účinku, ale výsledek je podobný – blokují bakteriální enzymy, které jsou nutné pro tvorbu kyseliny listové. Kyselina listová je pro bakterie důležitý růstový faktor.

 

Využití: Největší využití má Sumetrolim v léčbě infekcí močových cest, ačkoliv se již většinou nejedná o antibiotikum první volby. Kromě toho by se dal použít i u některých infekcí dýchacích cest, ale v této indikaci se prakticky vůbec nevyužívá.

 

Podávání: Záleží na doporučení předepisujícího lékaře, většinou se jedná o urologa. Dospělí běžně užívají 2 tablety denně v intervalu 12 hodin. Kromě tablet se lék vyrábí i jako sirup.

 

Nevýhody: Obecné informace o nežádoucích účincích antibiotik najdete v tomto textu. Sulfonamidy mohou způsobovat alergie a trávicí obtíže. Kromě toho se při jejich užívání může objevit přecitlivělost na sluneční záření (fotosenzitivita).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů