Stugeron je lék, který užívá celá řada neurologických a cévně léčených pacientů. Účinná látka preparátu se jmenuje cinarizin.

 

Princip: Cinarizin rozšiřuje cévy vnitřního ucha, neovlivňuje výrazně krevní tlak. Jeho efekt zlepší prokrvení drobných cév včetně cév vnitřního ucha, kde se nachází ústrojí sluchu a ústrojí rovnováhy.

 

Indikace: Stugeron se používá u neurologických nemocí spojených s motáním hlavy, s léčbou pískání v uších a poruch sluchu, kdy je příčina obtíží ve vnitřním uchu (např. Meniérova choroba). Přípravek snižuje příznaky kinetózy. Jako doplněk se dá použít i u některých cévních chorobných stavů, jako je Bürgerova nemoc a Raynaudův syndrom.

 

Podávání: Většinou se podávají 3 tablety Stugeronu o síle 25 miligramů denně. Konkrétní dávkování závisí na doporučení ošetřujícího lékaře, bez jehož vědomí by přípravek neměl být užíván.

 

Nežádoucí účinky: Vyšší dávky léku mohou působit tlumivě a snižovat pozornost. Lék by neměli užívat nemocní s Parkinsonovou nemocí a těhotné a kojící ženy.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů