Stodal je volně prodejný preparát, který se často užívá při zánětech dýchacích cest. Účinnou složkou je extrakt rostlinných produktů v roztoku vody a alkoholu. Takovýmto léčivům rostlinného původu se říká fytofarmaka.
 
Princip: Extrakt rostlinných produktů zlepšuje rozpouštění hlenů a tlumí dráždivý kašel. Kromě toho je popisován lehký pozitivní efekt složek přípravku i proti různým škodlivým mikroorganizmům (bakterie, viry).
 
 
Využití: Stodal je výrobcem doporučován na tlumení kašle, který doprovází řadu infekcí horních cest dýchacích (zejména rýma, záněty hltanu a záněty dutin). Preparát má nicméně pouze podpůrný vliv a u těžších stavů by měl být užíván s dalšími léky na odkašlávání, eventuálně s antibiotiky.
 
 
Podávání: Stodal se vyrábí v podobě sirupu, který se má při obtížích užívat několikrát denně. Běžná dávka u dospělých je polévková lžíce přípravku užívaná 3-4x denně. Podávání dětem a kojícím, nebo těhotným ženám nelze doporučit.
 
 
Nevýhody: Stodal nemá prakticky žádné vedlejší účinky, i když nelze po jeho užití zcela vyloučit trávicí obtíže a alergické reakce. Vzhledem k tomu, že se v preparátu vyskytuje alkohol, může mít člověk po jeho užití  pozitivní dechovou zkoušku na alkohol.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů