Stobetin je kombinovaný preparát, který obsahuje dvě účinné sloučeniny – atorvastatin patřící mezi statiny a amlodipin, který patří mezi blokátory kalciových kanálů.

 

Princip: Preparát kombinuje účinek obou jeho složek. Statin tlumí jeden z enzymů nutných pro syntézu cholesterolu v lidském organizmu a blokátor kalciových kanálů způsobuje rozšíření krevních cév a pokles krevního tlaku.

 

Využití: Stobetin používáme k léčbě vysokého krevního tlaku a to ideálně u nemocných, kteří mají současně vysoký cholesterol a zvýšené riziko aterosklerózy. Lék se hodí i ke snížení tlaku u pacientů s onemocněními srdce a tepen.

 

Podávání: Stobetin nesmí být užíván bez doporučení lékaře. Lék má více forem podle aktuálního obsahu obou sloučenin, nejnižší dávka je 5/10 miligramů (5 mg amlodipinu + 10 mg atorvastatinu) a nejsilnější dávka je 10/10 miligramů (10 mg amlodipinu + 10 mg atorvastatinu). Běžně užívaná dávka je jedna tableta denně.

 

Nevýhody: Nežádoucí účinky preparátu jsou vlastně kombinací nežádoucích účinků obou použitých sloučenin (viz příslušné texty). Obecně řečeno může atorvastatin způsobit například zvýšení jaterních testů, bolesti svalů a (naštěstí výjimečně) rabdomyolýzu, zatímco amlodipin může vyvolat přílišný pokles krevního tlaku a otoky dolních končetin.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů