Spersallerg je lék poměrně často předepisovaný v očním lékařství. Jeho účinnou složkou jsou sloučeniny  antazolin a tetryzolin.

 

Princip: Antazolin má účinky obdobné antihistaminikům a působí protialergicky. Tetryzolin účinkuje na svalovinu cév spojivky, způsobuje jejich zužování a snižuje jejich propustnost. Dohromady mají sloučeniny dobrý protizánětlivý účinek a efekt proti alergii.

 

Využití: Spersallerg je předepisován u zánětů spojivek vyvolaných alergickou reakcí. Přípravek zklidňuje oko, tlumí svědění a bolest oka a působí proti zarudnutí spojivky.

 

Podávání: Spersallerg existuje v podobě očních kapek, běžná dávka pro dospělého člověka je 1 kapka léku do postiženého oka podaná 2-3x denně. Přesné dávkování závisí na doporučení předepisujícího lékaře, bez jehož vědomí nesmí být lék užíván.

 

Nevýhody: Spersallerg může mít místní nežádoucí účinky, které spočívají v podráždění oka, nebo v lokální alergické reakci (která je nicméně díky přítomnosti antazolinu málo častá). Vzácně se mohou objevit celkové nežádoucí příznaky, jako je bušení srdce, bolest hlavy a ospalost.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů