Spersadex je lék často předepisovaný v očním lékařství. Jeho účinnou složkou jsou sloučeniny dexamethason a chloramfenikol.

 

Princip: Dexamethason patří mezi kortikoidy a poměrně účinně tlumí zánětlivé procesy. Chloramfenikol je antibiotika, která hubí celou řadu bakterií. Vzhledem k závažným účinkům při systémovém podání v dnešní době chloramfenikol prakticky nikdy nepodáváme v tabletách, nebo v injekčních preparátech.

 

Využití: Spersadex je předepisován u zánětlivých chorob oka, kdy kromě zánětlivé složky je přítomna infekce, nebo je vysoké riziko jejího vzniku. Zatímco kortikoid tlumí zánět, antibiotika účinkují proti bakteriím.

 

Podávání: Spersadex se vyrábí v podobě očních kapek. Běžná dávka pro dospělého člověka je 1 kapka do nemocného oka 3-5x denně. Přesné dávkování závisí na doporučení předepisujícího lékaře, bez jehož vědomí nesmí být lék užíván.

 

Nevýhody: Spersadex má nejčastěji místní nežádoucí účinky, které spočívají v podráždění oka, nebo v lokální alergické reakci (i když přítomnost dexamethasonu riziko alergické reakce snižuje). Příznaky zahrnují bolest, svědění a zarudnutí oka. Dlouhodobé podávání se příliš nedoporučuje, protože může dojít k poškození oka vlivem kortikoidu a navíc se zvyšuje riziko nežádoucích účinků chloramfenikolu, který má větší šanci vstřebat se do krve (typickým nežádoucím účinkem jsou poruchy krvetvorby).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů