Spavá nemoc je označení pro nebezpečné infekční onemocnění, které se vyskytuje v Africe. V dnešní době je vyléčitelné, ale bez včasné a účinné terapie má vysokou smrtnost nebo trvalé následky.

 

Příčiny

Nemoc je způsobená parazitem známým jako trypanozoma spavičná (trypanosoma brucei). Tento prvok může nakazit člověka a zvířata (například dobytek) a je přenášen mouchou tse-tse. Moucha tse-tse saje krev nakaženého dobytka, nasaje trypanozomy a následně může bodnutím nakazit člověka. Parazit v lidském těle v okolí místa bodnutí napadne lymfatické cévy a dostává se do krve, kterou se šíří do tkání. Vzhledem k tomuto rozšíření je následně možný přenos trypanozomy z člověka na člověka tělními tekutinami sexuální cestou nebo z těhotné ženy naplod.

 

 

Projevy

Onemocnění se nejprve projevuje nespecifickými příznaky běžné infekce, jako jsou bolesti hlavy, zvýšená teplota, bolesti svalů a kloubů. Vzhledem k napadení mízního systému se může objevit i zvětšení mízních uzlin. Trypanozomy postupně proniknou do krve a rozšíří se do tkání včetně mozku. Postižení mozku naruší správný spánkový cyklus, u postiženého se objeví silná únava a začnou se střídat celodenní epizody kratšího nekvalitního spánku s epizodami bdění. Kromě toho se objevují další neurologické příznaky, jimž dominují poruchy hybnosti končetin, zmatenost a postupně se zhoršující poruchy vědomí, které nakonec vyústí v bezvědomí a smrt.

 

 

Diagnostika

Na diagnózu lze pomýšlet u nemocného s příznaky, který byl nedávno v Africe v oblasti, kde je známý výskyt spavé nemoci. Diagnostika je doménou infekcionistů a v ideálním případě lékařů pracoviště tropické medicíny. Základem diagnózy je přímý mikroskopický průkaz prvoka v krvi, nebo v jiných tělesných tekutinách. Přítomnost mikroorganizmů lze zjistit i nepřímo sérologickým vyšetřením krve.

 

 

Léčba

K léčbě se používají antiparazitika, která mají poměrně dobrý efekt a většinou zachrání nemocného od prakticky jisté smrti.


Zdroje
https://www.who.int
https://www.cdc.gov

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů