Sorvasta Plus je kombinovaný preparát, který obsahuje účinnou látku ezetimib (ta je obsažena i v léku Ezetrol) a rosuvastatin (látka ze skupiny statinů). Sorvastu Plus můžeme zařadit mezi léky na snížení cholesterolu.

 

Princip: V tomto preparátu se kombinuje efekt obou účinných látek. Ezetimib snižuje vstřebávání cholesterolu z tenkého střeva a rosuvastatin snižuje jeho výrobu v organizmu. Lék proto snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

 

Využití: Použití je velmi široké. Preparát Sorvasta Plus lze podávat nejen u samotného vysokého cholesterolu, ale i pacientům s ischemickou chorobou srdeční včetně anginy pectoris a stavů po infarktech, pacientům po ischemických mozkových příhodách, nemocným s ischemickou chorobou dolních končetin a mnoha dalším.

 

Podávání: Záleží na doporučení lékaře, nicméně většinou se podává denně jedna tableta. Vyrábí se více typů preparátů, které mají stejnou dávku ezetimibu (10 miligramů) a liší se dávkou rosuvastatinu (5-40 miligramů).

 

Nevýhody: Sorvasta Plus může kromě nezávažných trávicích obtíží způsobit i zvýšení jaterních testů. U malého procenta pacientů může jejich užívání vyvolat bolesti svalů a u vzácně i nebezpečnou rabdomyolýzu. Pokud se po nasazení léku objeví bolesti svalů, pak je vhodné vyšetřit koncentraci kreatinkinázy (enzym uvolňující se při poškození svalů) v krvi. Přípravek nesmí užívat těhotné a kojící ženy. Vlivem ezetimibu v preparátu se může stát, že pokud pacient sní příliš mnoho potravin bohatých na tuky a cholesterol, mohou u něj vzniknout trávicí obtíže, plynatost a průjem s mastnou stolicí. Je to způsobeno nevstřebaným cholesterolem, který zůstane ve stolici.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů