Sonlax patří mezi léky na spaní (hypnotika) a jeho účinnou látkou je stejnojmenná sloučenina zopiklon.

 

Princip: Zopiklon účinkuje v mozku cíleně na konkrétní receptor pro sloučeninu GABA. GABA je zkratka pro gama-aminomáselnou kyselinu, která patří mezi tzv. neurotransmitery (sloučeniny přenášející vzruchy mezi nervovými buňkami). GABA je svým účinkem tlumivý neurotransmiter a zopiklon tento tlumivý účinek posiluje.

 

Využití: Sonlax se podává při krátkodobé léčbě nespavosti. Preparáty tohoto typu jsou poměrně často předepisovány u pacientů na lůžkových odděleních, kteří v cizím prostředí nemohou usnout. Kromě sedativního (uspání) účinku má lék i účinek anxiolytický (tlumí úzkost).

 

Podávání: Sonlax by měl být užíván dle doporučení předepisujícího lékaře a nikdy by neměl být užíván bez jeho vědomí. Sonlax se vyrábí ve formě 7,5 miligramových tablet. Běžná dávka dospělého je jedna tableta o síle 7,5 miligramu užitá těsně před spaním. U starých lidí se doporučuje nasazovat dávku poloviční.

 

Nežádoucí účinky: Mezi nežádoucí účinky patří nadměrná spavost, útlum, motání hlavy a bolesti hlavy, někdy se objevují noční můry a různé poruchy kvality spánku. U starších lidí byla někdy pozorována zmatenost, poruchy paměti a halucinace. Přípravek by neměl být kombinován s alkoholem, může dojít k vzájemnému nebezpečnému zesílení účinku. Vzhledem k možnému vzniku návyku se nehodí k dlouhodobějšímu užívání!

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů