Soluvit N není lék v pravém slova smyslu, jedná se doplněk nitrožilní výživy. Účinnou složkou jsou vitaminy rozpustné ve vodě. Mezi vitaminy v přípravku patří například vitamin C, vitamin B1, vitamin B2, vitamin B3, vitamin B5, vitamin B6, vitamin B7, vitamin B9 a vitamin B12.

 

Princip: Vitaminy přítomné v preparátu jsou důležité pro správnou funkci metabolizmu a jejich přísun je nutný u pacientů se zvýšenými metabolickými potřebami a nedostatkem vitaminů (vážně nemocní lidé, lidé s podvýživou apod.).

 

Využití: Soluvit N se podává lidem, kteří potřebují vyšší množství vitaminů podávaných nitrožilně. Jde obvykle o vážněji nemocné hospitalizované pacienty, o pacienty po rozsáhlejších operačních zákrocích, jedince s podvýživou apod.

 

Podávání: Soluvit N se vyrábí jako prášek, z nějž po rozpuštění vzniká roztok určený k nitrožilní aplikaci. Roztok se většinou podává v infuzi nebo se aplikuje do kompatibilního vaku s parenterální výživou. Podání přípravku bez doporučení lékaře je zakázáno.

 

Nevýhody: Soluvit N nemívá výrazné vedlejší účinky, i když po jeho aplikaci byly někdy popisovány trávicí obtíže, zvýšení jaterních testů, a vzácně i alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů