Skrofulóza je stav, který se také označuje hezkým českým slovem krtice. Jedná se o krční formu tuberkulózy, se kterou se nicméně v civilizovaném světě nesetkáme. V méně rozvinutých částech světa (Afrika, části Asie) se nicméně případy krtice objevit mohou.

 

Příčiny: Příčinou je nákaza bakteriemi ze skupiny mykobakterií, které mimo jiné způsobují tuberkulózu. Tyto mikroorganizmy mohou být vdechnuty, méně často se do těla dostanou trávicím traktem. Pokud imunitní systém nedokáže bakterie zlikvidovat, může se rozvinout tuberkulóza, u níž je nejznámější její plicní forma. Ve skutečnosti však tuberkulózní proces může napadnout prakticky všechny tkáně, při skrofulóze dochází k napadení krčních mízních uzlin. Zvýšený výskyt skrofulózy je u lidí s oslabenou imunitou (podvýživa, AIDS).

 

Projevy: Hlavním příznakem skrofulózy je výrazné zvětšení krčních lymfatických uzlin, které vypadají jako velké podkožní boule na krku, které a mohou krk viditelně deformovat. Uzliny bývají nebolestivé a hromadí se v nich hnisavá tekutina. V řadě příznaků si hnis udělá „cestičku“ (tzv. píštěl) na povrch kůže a z otevřené rány pomalu vytéká.

 

Diagnostika: Výrazné zvětšení uzlin na krku poměrně dobře prokáže ultrazvuk nebo CT vyšetření. Vzhledem k faktu, že nutně potřebujeme vyloučit přítomnost nádoru je důležité provést nabodnutí některé uzlin jehlou (biopsie) a následně provést mikrobiologické a histologické vyšetření (v tkáni bývají zánětlivé změny charakteristické pro tuberkulózu). Z krevního náběru můžeme provést i tzv. Quantiferonový test, který bude pozitivní.

 

Léčba: Běžná terapie se nijak neodlišuje od léčby plicní formy tuberkulózy. Podávají se kombinace léků ze skupiny tzv. antituberkulotik, léčba musí být intenzivní a dlouhodobá. V ideálním případě si pod clonou léků organizmus s tuberkulózou poradí a infekce vymizí. U velkých krčních ložisek je možné řešit situaci chirurgicky, ale z dlouhodobého hlediska je to nevýhodné. Tuberkulózou postižená tkáň se totiž špatně hojí, infekce se může šířit do okolí a v tkáních krku mohou vzniknout nejrůznější srůsty a nové píštěle.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů