Sinupret je volně prodejný preparát, který se často užívá při zánětech dýchacích cest. Účinnou složkou je extrakt rostlinných produktů v roztoku alkoholu. Takovýmto léčivům rostlinného původu se říká fytofarmaka.
 
Princip: Extrakt rostlinných produktů zahrnuje flavonoidy, saponiny, estery, kyseliny a triterpeny. Dohromady tyto sloučeniny zlepšují tvorbu a vykašlávání hlenů. Kromě toho je popisován efekt těchto látek i proti různým škodlivým mikroorganizmům (bakterie, viry).
 
 
Využití: Sinupret je doporučován u zahlenění, které doprovází řadu infekcí horních cest dýchacích (zejména rýma, záněty hltanu a záněty dutin). Preparát má nicméně pouze podpůrný vliv a měl by být užíván s dalšími léky na odkašlávání, eventuálně s antibiotiky.
 
 
Podávání: Sinupret se vyrábí v podobě tabletek a vodného roztoku k vnitřnímu užití. U dospělých lidí jsou běžnou dávkou 3x denně dvě tablety, nebo 3x denně 50 kapek vodného roztoku nakapaných na lžíci. Existuje i Sinupret Forte, který má tabletovou formu a obsahuje vyšší množství účinných látek. Sinupret Forte se u dospělých podává jako 1 tableta 3x denně.
 
 
Nevýhody: Sinupret nemá prakticky žádné vedlejší účinky, i když nelze po užití zcela vyloučit trávicí obtíže a alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů