Simepar je lék, který patří mezi hepatoprotektiva, což by šlo do češtiny přeložit jako „léky na ochranu jaterní tkáně“. Účinnou složkou preparátu je sloučenina silymarin a kromě ní lék obsahuje i některé vitaminy (např. vitamin B2 a vitamin B6).

 

Princip: Silymarin se získává z rostliny známé jako ostropestřec mariánský. Předpokládá se jeho pozitivní vliv na jaterní tkáň, ochrana jater před oxidačním stresem a zlepšení funkce poškozených jaterních buněk. Pozitivní vliv na játra mají i v preparátu přítomné vitaminy.

 

Využití: Simepar lze užívat u řady jaterních onemocnění, například u ztučnění jater, při zánětech jater, u poškození jater vlivem alkoholizmu a obecně u cirhózy bez ohledu na příčinu jejího vzniku. Z akutních stavů se lék může podávat i při lehčích formách předávkování léky toxickými pro játra (typicky sloučenina paracetamol obsažená v lécích, jako je Paralen, Paramax, Panadol aj.).

 

Podávání: Záleží na doporučení ošetřujícího lékaře, většinou se užívá jedna tableta Simeparu 3x denně. Kromě užívání léku je nutné dodržovat dietu a vyhýbat se alkoholu.

 

Nevýhody: Lék nemívá výrazné vedlejší účinky, někdy se objeví nevýznamné trávicí obtíže, jako je například průjem.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů