Simbrinza je lék, který často předpisují oční lékaři. Účinnou složkou tohoto preparátu jsou sloučeniny brinzolamid a brimonidin.

 

Princip: Obě účinné látky snižují nitrooční tlak. Brinzolamid dokáže velmi účinně zablokovat jistý enzym (karboanhydráza v řasnatém tělesu) v oku, což snižuje tvorbu nitrooční tekutiny. Brimonidin působí jiným mechanizmem a jeho důsledkem je jak snížení tvorby nitrooční tekutiny, tak zvýšení jejího odtoku z oka.

 

Využití: Přípravek Simbrinza je předepisován očními lékaři pacientům s některými formami zeleného zákalu, u kterých chceme dosáhnout snížení nitroočního tlaku.

 

Podávání: Preparát Simbrinza smí být užíván pouze dle přesného doporučení očního lékaře. Lék se vyrábí v podobě očních kapek a běžná dávka u dospělého člověka je 1 kapka do postiženého oka podávaná 2x denně. Přesný způsob aplikace pacientovi popíše předepisující lékař.

 

Nevýhody: Simbrinza může oko podráždit, popisována je bolest a zarudnutí oka krátce po aplikaci, to však obvykle rychle přejde. Někdy si uživatelé stěžují na sucho v ústech a bolesti hlavy. Extrémně vzácně byly popisovány i alergické reakce celkového charakteru (svědivá vyrážka kůže, kopřivka.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů