Sevelamer Carbonate je lék používaný u některých pacientů s onemocněním ledvin, jeho účinnou složkou je látka sevelamer.

 

Princip: Sevelamer je látka ze skupiny iontoměničů, váže fosfáty v trávicím traktu a snižuje jejich vstřebávání do organizmu. Kromě toho snižuje vstřebávání žlučových kyselin a cholesterolu.

 

Využití: Hlavní využití má Sevelamer Carbonate v prevenci renální osteodystrofie u pacientů s pokročilým selháváním ledvin, kterým se vlivem špatné filtrační funkce ledvin v krvi hromadí fosfáty. Dále se často podává nemocným, kteří jsou již dialyzovaní. Význam je obdobný – snaha o snížení hladiny fosfátů v krvi. Zvýšená hladina fosfátů v krvi je potenciálně škodlivá, protože zhoršuje odvápňování kostí a způsobuje již výše zmíněnou renální osteodystrofii.

 

Podávání: Dávkování preparátu Sevelamer Carbonate závisí na rozhodnutí ošetřujícího lékaře (většinou nefrologa), bez jehož vědomí by preparát neměl být užíván. Sevelamer Carbonate se vyrábí v podobě tablet o síle 800 miligramů a prášku v sáčku (k rozpuštění ve vodě a vypití) o síle 2,4 gramu na dávku. Běžná dávka pro dospělého člověka je 2,4-4,8 gramů denně podle aktuální hladiny sérového fosforu.

 

Nevýhody: Poměrně často se objevují trávicí obtíže včetně nevolnosti, plynatosti, zvracení, bolestí břicha a zácpy. Na druhou stranu tyto nežádoucí účinky nebývají většinou až tak silné, že by si vynutily vysazení preparátu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů