Seretide Diskus [Seretaid Diskus] je kombinovaný preparát, který rozšiřuje průdušky a tlumí zánět. Účinnými složkami léku jsou sloučeniny salmeterol a flutikason.

 

Princip: Salmeterol pomáhá působit na svalovinu průdušek a roztahovat ji. Flutikason je kortikoid, působí na sliznici dýchacích cest a tlumí zánětlivé procesy. Tím snižuje tendenci sliznice reagovat přecitlivěle.

 

Využití: Preparát se nejčastěji využívá astmatu k pravidelné inhalaci u těžších forem, aby zabránil vznikům astmatického záchvatu.

 

Podávání: Záleží na doporučení předepisujícího lékaře. Seretide Diskus se vyrábí ve formě inhalační suspenze nebo inhalačního prášku, vdechuje se pomocí speciálního inhalátoru. Vzhledem k délce působení se většinou inhaluje 2x denně.

 

Nevýhody: Seretide Diskus může vyvolat různé nežádoucí účinky, které mohou být způsobeny oběma přítomnými účinnými sloučeninami. U inhalačně podávaných kortikoidů jsou naštěstí vedlejší účinky vzácné a většinou nezávažné. Většinou převládají místní účinky na sliznice s možným vznikem chrapotu a vzhledem k narušení imunity sliznic byl u inhalačních kortikoidů častěji popisován vznik kvasinkové infekce dutiny ústní a kvasinkové infekce jícnu. Salmeterol může někdy způsobovat pocit sucha v ústech, bolesti hlavy a bušení srdce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů