Šedý zákal je jedním z nejčastějších očních chorob, kterým trpí řada lidí vyššího věku. Přesněji řečeno se jedná o onemocnění čočky, které se odborně označuje jako katarakta. Některou z jejích forem trpí nadpoloviční většina lidí nad 60 let věku. Nemoc se nesmí zaměňovat s podobně znějící chorobu známou jako zelený zákal (glaukom), který je spojen se zvýšeným nitroočním tlakem.

 

Příčiny: Chorobné změny v čočce jsou obvykle způsobeny stárnutím. Důvodem je zejména vystavování oka ultrafialovému záření ze slunce. Riziko zvyšuje i cukrovka a kouření cigaret. Některé formy šedého zákalu mohou být i geneticky podmíněné, tj. dědičné a vrozené. Za některé případy katarakty může být zodpovědný i úraz oka nebo některé léky (např. kortikoidy). Podstatou katarakty je postupující zkalení oční čočky. Čočkou prochází světelné paprsky a okem viděné obrazy objektů, které pak dopadají na sítnici. Při zakalení čočky se průchod světla skrze čočku zhoršuje, což vede ke snížení kvality zachyceného obrazu na sítnici.

 

Projevy: Při šedém zákalu se postupně zhoršuje zrak. Člověk vidí neostře a zdá se mu, jako kdyby se díval přes závoj mlhy, hůře rozeznává barvy. Někdy může na postižené oko vidět dvojitě - jako dvojité "duchy" v televizi při špatném příjmu signálu. Při neléčení může stav skončit slepotou.

 

Diagnostika: Diagnózu šedého zákalu běžně provádí oční lékař. Obvykle se provádí vyšetření štěrbinovou lampou, kdy lékař změří nitrooční tlak a ozřejmí si jednotlivé části oka včetně sítnice. Sítnice, na kterou dopadají obrazy viděných objektů, je u katarakty v pořádku, a vada je zjištěna v čočce.

 

Léčba: Jedinou efektivní metodou léčby je operace, kterou rutinně provádí oční lékaři. Je to v dnešní době operace běžná a provádí se jen v místním znecitlivění (bez uspání). Po umrtvení příslušného oka znecitlivující injekcí se provede vlastní zákrok - lékař pomocí ultrazvukového přístroje opatrně "rozdrtí" (tzv. fakoemulzifikace) a odsaje pacientovu čočku a místo ní implantuje uměle vyrobenou čočku. Čočka je pochopitelně vyrobená konkrétnímu pacientovi na míru podle přesných požadavků, které byly vytvořeny podle předoperačního vyšetření oka.


Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů