Cukrovka neboli odborně diabetes mellitus je velmi rozšířené onemocnění, které má řadu podtypů. Onemocnění je spojené se zvýšenou hladinou krevního cukru (hyperglykémie) a při dlouhodobém průběhu způsobuje četné komplikace. Tento text i klade za úkol krátce popsat jednotlivé podtypy cukrovky a říci k nim základní informace. O jejich projevech, diagnostice, léčbě a komplikacích si pak můžete přečíst v jednotlivých textech.

 

Typy cukrovky

  • Cukrovka 2. typu – Toto je bezkonkurenčně nejčastější forma cukrovky. Jde o metabolické onemocnění spojené s nezdravým životním stylem, objevuje se spíše u starších lidí a více u obézních. Základním mechanizmem je snížená odpovídavost tkání na inzulin. Inzulinu se tvoří dostatek, ale špatně funguje. Dlouhodobé důsledky jsou obdobné jako u cukrovky 1. typu. Cukrovka 2. typu se léčí léky ze skupiny perorálních antidiabetik a-nebo inzulinem (mohou se vzájemně kombinovat).

 

Diagnostika cukrovky

Této problematice jsem věnoval vlastní článek, který je doplněn textem o orálním glukózovém tolerančním testu (OGTT), C-peptidu a glykovaném hemoglobinu.

 

Zdroje
https://medlineplus.gov
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů