Cukrovka neboli odborně diabetes mellitus je velmi rozšířené onemocnění, které má řadu podtypů. Onemocnění je spojené se zvýšenou hladinou krevního cukru (hyperglykémie) a při dlouhodobém průběhu způsobuje četné komplikace. Tento text i klade za úkol krátce popsat jednotlivé podtypy cukrovky a říci k nim základní informace. O jejich projevech, diagnostice, léčbě a komplikacích si pak můžete přečíst v jednotlivých textech.
Typy cukrovky
- Cukrovka 1. typu – Cukrovka 1. typu tvoří z celkového počtu diabetiků jen malý díl. Jedná se u autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém lidského těla poškodí buňky ve slinivce břišní produkující inzulin, což poměrně rychle zastaví jeho výrobu. Onemocnění může vzniknout v jakémkoliv věku, ovšem je častější u dětí a dospívajících. Cukrovka 1. typu se léčí inzulinem, při jeho vysazení dochází postupně k rozvratu vnitřního prostředí, rozvoji ketoacidózy, bezvědomí a smrti.
- Cukrovka 2. typu – Toto je bezkonkurenčně nejčastější forma cukrovky. Jde o metabolické onemocnění spojené s nezdravým životním stylem, objevuje se spíše u starších lidí a více u obézních. Základním mechanizmem je snížená odpovídavost tkání na inzulin. Inzulinu se tvoří dostatek, ale špatně funguje. Dlouhodobé důsledky jsou obdobné jako u cukrovky 1. typu. Cukrovka 2. typu se léčí léky ze skupiny perorálních antidiabetik a-nebo inzulinem (mohou se vzájemně kombinovat).
- LADA cukrovka – Tato forma cukrovky je opět méně častá a jde zjednodušeně řečeno o cukrovku 1. typu, která ovšem vzniká u starších lidí, a proto může být zaměněna za cukrovku 2. typu.
- MODY cukrovka – MODY cukrovka je velmi vzácné geneticky podmíněné onemocnění, které se projevuje nedostatkem inzulinu podobně jako cukrovka 1. typu. Na rozdíl od ní zde však nejde o poškození buněk tvořících inzulin autoimunitním procesem, ale o vrozené poruchy tvorby inzulinu dané genetickými vadami.
- Těhotenská cukrovka – Jako těhotenskou cukrovku označujeme cukrovku, která byla poprvé diagnostikována těhotné ženě. Klasická těhotenská cukrovka je častější u obézních žen a svým charakterem je podobná cukrovce 2. typu. Po porodu většinou vymizí, ovšem měla by být léčena, protože během těhotenství může způsobit řadu komplikací matce i plodu.
Diagnostika cukrovky
Této problematice jsem věnoval vlastní článek, který je doplněn textem o orálním glukózovém tolerančním testu (OGTT), C-peptidu a glykovaném hemoglobinu.