Cukrovka neboli odborně diabetes mellitus je velmi rozšířené onemocnění, které má řadu podtypů. Onemocnění je spojené se zvýšenou hladinou krevního cukru (hyperglykémie) a při dlouhodobém průběhu způsobuje četné komplikace. Tento text i klade za úkol krátce popsat jednotlivé podtypy cukrovky a říci k nim základní informace. O jejich projevech, diagnostice, léčbě a komplikacích si pak můžete přečíst v jednotlivých textech.

 

Typy cukrovky

Cukrovka 1. typuCukrovka 1. typu tvoří z celkového počtu diabetiků jen malý díl. Jedná se u autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém lidského těla poškodí buňky ve slinivce břišní produkující inzulin, což poměrně rychle zastaví jeho výrobu. Onemocnění může vzniknout v jakémkoliv věku, ovšem je častější u dětí a dospívajících. Cukrovka 1. typu se léčí inzulinem, při jeho vysazení dochází postupně k rozvratu vnitřního prostředí, rozvoji ketoacidózy, bezvědomí a smrti.

 

Cukrovka 2. typu – Toto je bezkonkurenčně nejčastější forma cukrovky. Jde o metabolické onemocnění spojené s nezdravým životním stylem, objevuje se spíše u starších lidí a více u obézních. Základním mechanizmem je snížená odpovídavost tkání na inzulin. Inzulinu se tvoří dostatek, ale špatně funguje. Dlouhodobé důsledky jsou obdobné jako u cukrovky 1. typu. Cukrovka 2. typu se léčí léky ze skupiny perorálních antidiabetik a-nebo inzulinem (mohou se vzájemně kombinovat).

 

LADA cukrovka – Tato forma cukrovky je opět méně častá a jde zjednodušeně řečeno o cukrovku 1. typu, která ovšem vzniká u starších lidí, a proto může být zaměněna za cukrovku 2. typu.

 

MODY cukrovkaMODY cukrovka je velmi vzácné geneticky podmíněné onemocnění, které se projevuje nedostatkem inzulinu podobně jako cukrovka 1. typu. Na rozdíl od ní zde však nejde o poškození buněk tvořících inzulin autoimunitním procesem, ale o vrozené poruchy tvorby inzulinu dané genetickými vadami.

 

Těhotenská cukrovka – Jako těhotenskou cukrovku označujeme cukrovku, která byla poprvé diagnostikována těhotné ženě. Klasická těhotenská cukrovka je častější u obézních žen a svým charakterem je podobná cukrovce 2. typu. Po porodu většinou vymizí, ovšem měla by být léčena, protože během těhotenství může způsobit řadu komplikací matce i plodu.

 

Diagnostika cukrovky

Této problematice jsem věnoval vlastní článek, který je doplněn textem o orálním glukózovém tolerančním testu (OGTT), C-peptidu a glykovaném hemoglobinu.


Zdroje
https://medlineplus.gov
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů