Scheuermannova [Šojrmanova] choroba je ortopedické onemocnění, které se objevuje ve věku dospívání. Není vyloženě nebezpečné, ale bez správné léčby může zhoršit kvalitu života a různě nemocného omezovat.

 

Příčiny: Příčina vzniku nemoci není zcela jasná. Jistě je zde nějaký genetický předpoklad, kvůli kterému se nemoc objeví. Nemoc se typicky objevuje a postupně rozvíjí u chlapců v období dospívání mezi 15-18. rokem života. Nemoc postihuje páteř, dochází k degeneraci krycích plotének obratlů a k novotvorbě chrupavky v místě meziobratlových plotének. Obratle se deformují a hrudní páteř, která má být prohnutá dozadu, se začíná ohýbat dopředu.

 

Projevy: Nemoc se zprvu nemusí projevit, postupně se objeví kulatá záda, křivá páteř a hlavním projevem jsou pak bolesti zad. Není-li stav řešen, dojde k zafixování proběhlých změn a pak už se skoro nic dělat nedá. V dospělosti již nemoc dále neprobíhá, vzniklé změny na páteři však zůstávají celoživotně.

 

Diagnostika: Chybné držení těla a bolesti páteře vedou mladé pacienty do ambulancí dětských lékařů, kteří ve spolupráci s ortopedy určí diagnózu (obvykle je nutné provést rentgen páteře).

 

Léčba: Léčba spočívá zejména v rehabilitaci, gymnastice a učení správného držení těla a dostatku zdravého pohybu. Je nutno posílit svalstvo páteře a tak omezit zevní projevy nemoci. Nemoc jako takovou však vyléčit neumíme.


Zdroje
https://www.ncbi.nlm.nih.gov
https://www.spine-health.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů