Schatzkiho prstenec (šackiho) je označení pro zúžení jícnu, které může působit obtíže při polykání. Zúžení dutiny jícnu je způsobeno přítomnosti slizničního prstence, který se většinou nachází v jeho dolní části, kde jícen přechází v žaludek.

Příčiny
Přesná příčina vzniku Schatzkiho prstence není jasná. Předpokládá se nicméně, že může jít o stav způsobený dlouhodobě neléčenou refluxní chorobou, kdy je sliznice dolního jícnu drážděna kyselým žaludečním obsahem.


Projevy
Schatzkiho prstenec může být bezpříznakový a v takovém případě buď není diagnostikován, nebo je náhodným nálezem při gastroskopii prováděné z jiného důvodu. Symptomatický Schatzkiho prstenec se projevuje poruchou polykání, která má podobu váznutí soust v dolním jícnu.


Diagnostika
Schatzkiho prstenec může být nalezen při provedení pasáže jícnem s kontrastní látkou. Při nálezu zúžení je nicméně nutné provést gastroskopii, při které uvidíme Schatzkiho prstenec na vlastní oči, a navíc můžeme vyloučit jiné příčiny zúžení jícnu, zejména rakovinu.


Léčba
Schatzkiho prstenec není třeba léčit, pokud nezpůsobuje žádné obtíže. Jsou-li přítomné příznaky, je možné pomocí endoskopického přístroje zúžené místo opakovaně rozšířit (dilatovat) pomocí balónku nebo pomocí speciálních bužií. Léčba je doplněna užíváním blokátorů protonové pumpy, které usnadňují hojení roztažené sliznice. Strava uvízlá v místě Schatzkiho prstence může být odstraněná opět pomocí pracovních nástrojů endoskopu.


Zdroje
https://www.medicinenet.com
https://emedicine.medscape.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů