Scapula (lopatka) je párová kost, která je lokalizována na zádech a je svou přední plochou v těsném kontaktu se žebry.

 

Stavba lopatky

Lopatka má víceméně trojúhelníkovitý tvar. Na její zadní straně probíhá charakteristická vyvýšenina, která je známá jako hřeben lopatky (spina scapulae). Konec tohoto hřebene tvoří výběžek označovaný jako akromion a na něm je přítomna kloubní plocha pro skloubení s klíční kostí (clavicula).

V laterální části lopatky je přítomna větší prohlubeň (cavitas glenoidalis), která slouží jako kloubní jamka ramenního kloubu. V tomto místě je lopatka skloubena s pažní kostí (humerus). Nad ní je přítomen výběžek označovaný jako processus coracoideus. V horní hraně lopatky je mediálně od tohoto výběžku malý zářez (incisura scapulae).

Schéma - pravá lopatka zezadu

 

Schéma - pravá lopatka zepředu

 

Význam lopatky

Lopatka je skloubena s pažní a klíční kostí a upíná se na ni řada svalů trupu a horní končetiny. Z toho důvodu je lopatka důležitá pro pohyby ramene a příslušné horní končetiny. Kromě toho se lopatka svou hmotou podílí na ochraně zad před působením zevních sil.

 

Proč je to důležité?

  • Zlomeniny lopatky se sice vyskytují, ale jsou relativně málo časté díky tomu, že sama lopatka je poměrně dobře chráněna vrstvou svalové tkáně.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů