Sansik patří mezi modernější léky na cukrovku, které se odborně označují jako perorální antidiabetika (PAD). Účinnou látkou preparátu je sloučenina linagliptin.

 

Princip: Linagliptin je sloučenina ze skupiny gliptinů a patří mezi tzv. DPP-4 inhibitory. Zjednodušeně řečeno působí poměrně komplexně na metabolizmus inzulinu a krevních cukrů a tím způsobí snížení krevního cukru nalačno i po jídle.

 

Využití: Sansik se předepisuje u pacientů s cukrovkou 2. typu. Je to již dražší preparát, který většinou nebývá lékem první volby. Indikační kritéria jsou složitější, předepisuje se spíše lidem, u nichž dostatečně nezafungovaly jiné PADy, zejména metformin (např. lék Siofor, Glucophage, Metformin), nebo kdy metformin z nějakého důvodu nešlo použít. Může se kombinovat s ostatními PADy při jejich nedostatečném účinku a možná je i kombinace preparátu s inzulinem.

 

Podávání: Záleží na doporučení diabetologa. Sansik existuje v podobě tablet o síle 5 miligramů a obvyklá dávka u dospělého člověka je 1 tableta denně.

 

Nevýhody: V kombinaci s jinými PADy může Sansik způsobit hypoglykémie, dále byly při užívání tohoto preparátu popisovány trávící obtíže, jako je nechutenství, plynatost a zácpa. Někdy došlo i ke zvýšení jaterních testů nebo ke vzniku akutní pankreatitidy.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů