Sanorin-Analergin (psáno též jako Sanorin Analergin) je lék, který je poměrně často používán u zánětů v dutině nosní, jeho účinnou složkou jsou sloučeniny nafazolin (naphazolin) a antazolin.

Pozn.: Existuje i preparát Sanorin, který ovšem neobsahuje antazolin. (viz příslušný text).

 

Princip: Nafazolin působí na receptory hladké svaloviny cév ve sliznici dutiny nosní a způsobuje její stažení. To vyvolá zúžení cév, sníží průtok krve a zmenší otok sliznice. Antazolin je antihistaminikum, které po aplikaci na sliznici tlumí zánětlivé projevy a působí protialergicky.

 

Využití: Hlavní indikací preparátu Sanorin-Analergin je alergická rýma s otokem sliznice a ucpáním nosu.

 

Podávání: Sanorin-Analergin se vyrábí v podobě nosních kapek, běžná dávka jsou u dospělého člověka 2-3 kapky do obou nosních dírek několikrát denně, přičemž doba aplikace by měla být omezená na několik dnů (maximálně 3-5 dnů).

 

Nevýhody: Sanorin-Analergin může po aplikaci způsobit pálení nosní sliznice a její nadměrné vysušení. Vzácně se mohou objevit systémové projevy nafazolinu, který se vstřebá do krve. Tyto projevy mohou zahrnovat bušení srdce, bolest hlavy, nervozitu, zvýšení krevního tlaku a třes končetin. Při dlouhodobějším užívání dochází ke vzniku slizničního návyku, kdy sliznice opět zduřuje za kratší dobu po aplikaci přípravku.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů