Samixon patří mezi antibiotika, které lze zařadit do skupiny cefalosporinů 3. generace. Účinnou složkou preparátu je sloučenina ceftriaxon.

 

Princip: Ceftriaxon narušuje schopnost bakteriálních buněk vytvářet buněčnou stěnu, která je chrání před okolím a tím je přímo zabíjí.

 

Využití: Preparát Samixon se běžně nepoužívá, předepisujeme ho však u těžkých infekcí u hospitalizovaných pacientů. Využit může být u nitrobřišních infekcí včetně gynekologických zánětů a u nebezpečných zánětů mozkových blan. Také může pomoci u otrav krve, které mají původ v močových infekcích včetně zánětů ledvin nebo v zápalech plic.

 

Podávání: Záleží na rozhodnutí ošetřujícího lékaře. Samixon existuje pouze ve formě prášku v lahvičce (o síle 1000 mg) k přípravě vodného roztoku, který se podává v podobě pomalé injekce nebo nitrožilní infuze 1x denně. Celková denní dávka pro dospělého člověka jsou 1-2 gramy, tato dávka může být ovšem dále navýšena až na 2-4 gramy denně u těžkých infekcí.

 

Nevýhody: Text o nežádoucích účincích antibiotik najdete v tomto odkazu. Preparát Samixon je většinou dobře snášen, někdy se objeví trávící obtíže nebo méně závažné alergické reakce. Měli bychom být ostatně opatrní s předepisováním cefalosporinových antibiotik pacientům alergickým na penicilin – jsou zde totiž časté zkřížené alergie.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů