Salmonelóza je infekční střevní zánět, který je poměrně rozšířený a s oblibou se vyskytuje v epidemiích. Nebývá v drtivé většině smrtelná, je však vcelku nepříjemná a častá, a proto bychom o ní měli něco vědět.

 

Příčiny: Příčinou nemoci je infekce bakterií zvanou Salmonella enteritidis. Tato bakterie patří do celé skupiny salmonel, které způsobují i řadu jiných nemocí (například břišní tyfus). Salmonella enteritidis tedy způsobuje klasickou salmonelózu. Tato bakterie se s oblibou nachází v mléku, ve vejcích a ve všech potravinách, které vejce obsahují – zejména ve vaječných majonézách. Dáte si v méně kvalitní restauraci bramborový salát s majonézou a máte vystaráno. Sluší se dodat, že dostatečná tepelná úprava jakékoliv z těchto potravin salmonely ničí. Nákaza salmonelózou je tedy z potravy. Pokud pozřeme potravinu obsahující bakterie salmonely, dostanou se do střeva a napadnou buňky střevní stěny – vzniká zánět.

 

Projevy: Infekce se projevuje horečkou a průjmy s řídkými a vodnatými stolicemi. Průjmovitá stolice bývá často zelená, může obsahovat i hlen nebo příměs krve. Mohou se vyskytovat i bolesti břicha, nevolnost a zvracení. U lidí s narušenou imunitou (například nemocní s AIDS) se ovšem mohou salmonely dostat do krve a rozšířit po celém těle. V takovém případě vzniká závažná otrava krve (sepse), která může být i smrtelná.

 

Diagnostika: Pro potvrzení nemoci je důležité mikrobiologické vyšetření vzorku stolice a nález salmonel. Informace o nedávném požití jakékoliv podezřelé potraviny jsou taktéž cenné.

 

Prevence: Základní prevencí je nejíst potraviny (zvláště mléčné a vaječné výrobky) z méně důvěryhodných zdrojů, obzvláště pokud nejsou dostatečně tepelně upravené.

 

Léčba: U nemocného se salmonelózou obvykle stačí klid na lůžku a dostatečný příjem tekutin, aby se předešlo dehydrataci nemocného. Význam mají i léky pročišťující střeva, tzv. střevní dezinficiencia (např. Endiaron a podobné léky). U těžšího průběhu lze podat i antibiotika.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů