Ryzodeg je lék, který patří do skupiny inzulinů. Účinnou látkou je kombinace dvou moderních synteticky vyráběných inzulinových analog - inzulin aspart a inzulin degludek (degludec).

 

Princip: Inzulin aspart má výrazně rychlý účinek a inzulin degludek má naopak pomalý a dlouhotrvající účinek díky jeho pomalému uvolňování. Výsledná směs obsahuje inzulin degludek a inzulin aspart v poměru 70:30, což umožní jak rychlé působení po jídle, tak i dlouhodobý (bazální) účinek.

 

Využití: Ryzodeg je určen k léčbě cukrovky k udržení normální hladiny krevního cukru a jako prevence rozvoje hyperglykémie. Ryzodeg je v rámci pravidelné inzulinoterapie obvykle aplikován 1-2x denně s hlavním jídlem (či jídly).

 

Podávání: Ryzodeg se vyrábí v podobě vodné suspenze, která se aplikuje injekčně podkožně (břicho, stehno, hýždě). Dávkování je dáno v mezinárodních jednotkách (IU – International Units) a konkrétní podávaná dávka je vždy přísně individuální.

 

Nevýhody: Hlavním nežádoucím účinkem inzulinů je příliš silný pokles krevního cukru, tj. hypoglykémie. Obvykle je důvodem nedostatečný přísun potravy, alkoholový exces, nebo nadměrná fyzická aktivita. Hypoglykémie může být velmi nebezpečná a velice zákeřná je při užití dlouze a velmi dlouze působícího inzulinu, nebo při kombinaci inzulinu s perorálními antidiabetiky. V takových případech se totiž může opakovat i po zdánlivém zlepšení stavu. Kromě toho se může na podávaný inzulin vytvořit alergická reakce a při dlouhodobé podkožní aplikaci může dojít k poškození tukové vrstvy v místech vpichů (inzulinová lipodystrofie).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů