Rutascorbit [rutaskorbit] je volně prodejný preparát, který patří se užívá k prevenci a terapii cévních onemocnění. Obsahuje dvě účinné látky - rutin (rutosid) a kyselinu askorbovou (což je chemický název pro vitamin C).

 

Princip: Rutosid a vitamin C mají pozitivní účinek na drobné krevní cévy. Pomáhají zpevňovat jejich stěnu, zvyšují jejich pružnost a brání jejich praskání. Kromě toho lze očekávat pozitivní účinek těchto sloučenin na ostatní složky pojivové tkáně (vazy, chrupavky, šlachy).

 

Využití: Rutascorbit užívají lidé trpící praskáním drobných cév (problémy s odběry krve kvůli praskání cév, tvorba kožních petechií, časté krvácení z nosu apod.), u kterých je jedním z pravděpodobných příčin lehký nedostatek vitaminu C. Rutascorbit lze užívat i při žilní nedostatečnosti a hemoroidech.

 

Podávání: Rutascorbit se vyrábí v podobě tablet a běžná dávka pro dospělé jsou 1-3 tablety denně. Tři tablety denně bývá zahajovací dávka, která se postupně snižuje.

 

Nevýhody: Rutascorbit nemá žádné výrazné nežádoucí účinky. Při jeho užití se teoreticky může vyskytnout alergická reakce a neurčité trávicí obtíže, ale to platí prakticky pro každý lék. Kromě toho byla při užívání Rutascorbitu popisována zvýšená tvorba močových kamenů, a proto by měli být s užíváním opatrní lidé, kteří s kameny již obtíže měli.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů