Roxithromycin [Roksitromicin] patří mezi antibiotika ze skupiny makrolidů a jeho účinnou látkou je stejnojmenná sloučenina roxitromycin.

 

Princip: Roxitromycin blokuje v bakteriálních buňkách tvorbu bílkovin, tím narušuje jejich schopnost množení a oslabuje tak bakteriální populaci v boji s naším imunitním systémem.

 

Využití: Roxithromycin má poměrně široké využití. Můžeme ho užívat u streptokokových infekcí (například spála, angína, růže, záněty středního ucha apod.) místo penicilinových antibiotik, pokud jsou na ně pacienti alergičtí. Kromě toho poměrně dobře působí na mikroorganizmy, jako jsou Legionely, chlamydie a mykoplazmata, které mohou způsobovat různé infekce včetně zápalů plic.

 

Podávání: Záleží na doporučení předepisujícího lékaře. Roxitromycin v tabletové formě se u dospělých lidí běžně podává v dávce 150 miligramů 2x denně nebo 300 miligramů 1x denně.

 

Nevýhody: Sepsal jsem obecný text o nežádoucích účincích antibiotik, najít ho můžete v tomto odkazu. Roxithromycin relativně vyvolává trávicí obtíže, způsobuje alergické reakce, bolesti hlavy a závratě.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů