Rovamycine (Rovamycin) patří mezi antibiotika ze skupiny makrolidů a jeho účinnou látkou je sloučenina spiramycin.

 

Princip: Spiramycin narušuje schopnost množení bakteriálních buněk a oslabuje tak bakteriální populaci v boji s naším imunitním systémem. Sloučenina je účinná proti celé řadě bakterií včetně legionel, mykoplazmových infekcí a chlamydií.

 

Využití: Rovamycine má poměrně široké využití. Můžeme ho užívat u streptokokových infekcí (například spála, angína, růže apod.) místo penicilinových antibiotik, pokud jsou na ně pacienti alergičtí. Kromě toho jej lze využít u infekcí způsobených již zmíněnými  legionelami, chlamydiemi a mykoplazmaty. Dobrý efekt má preparát i u infekčních zánětů kostí.

 

Podávání: Záleží vždy na zvážení lékaře. Rovamycine existuje v podobě tablet o síle 500 miligramů a 1000 miligramů. Obvyklá dávka pro dospělého člověka jsou 2-3 gramy léku denně rozdělené do 2-3 dávek. Tato dávka může být nicméně u vážnějších infekcí dále navýšena. Rovamycine nesmí být užíván bez přesného doporučení lékaře.

 

Nevýhody: Obecně jsem napsal text o nežádoucích účincích antibiotik, najít ho můžete v tomto odkazu. Speciálně u Rovamycinu se setkáváme s trávicími obtížemi, alergickými reakcemi a rizikem vzniku pseudomembranózní kolitidy.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů