Rotarix patří mezi známé vakcíny a používá se k prevenci vzniku rotavirových infekcí. Účinnou složkou přípravku jsou oslabené živé rotaviry.

 

Princip: Oslabené živé rotaviry u jinak zdravých jedinců nevyvolají infekci, ale kontakt imunitního systému s jejich částmi (antigeny) umožní vytvoření imunity a v budoucnu zabrání vzniku infekce při kontaktem s rotaviry.

 

Využití: Rotarix se podává k prevenci rotavirových infekcí. Tyto infekce se snadno šíří v dětských kolektivech a jsou spojeny s vysoce nakažlivými gastroenteritidami (nevolnost, zvracení, průjmy).

 

Podávání: Rotarix se vyrábí v podobě prášku k přípravě suspenze, která se vypije. Imunizace se obvykle provádí ve věku 6-24 týdnů ve dvou dávkách dle doporučení lékaře. Mezi oběma dávkami by mělo být časové rozpětí alespoň 4 týdnů.

 

Nevýhody: Rotarix většinou nezpůsobuje vážné vedlejší účinky, i když se po jeho podání mohou objevit trávicí potíže a případně různé alergické reakce. Vzhledem k tomu, že vakcína obsahuje živé viry (ač oslabené), neměla by být podávána dětem s těžkými poruchami imunity.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů