Rorendo Oro Tab patří do skupiny tzv. antipsychotik (neuroleptik) a jeho účinnou látkou je sloučenina risperidon.

 

Princip: Risperidon účinkuje na centrální nervový systém a pomocí ovlivnění různých receptorů má vliv na rovnováhu neurotransmiterů v mozku. Tyto neurotransmitery jsou různé chemické sloučeniny, které zprostředkovávají přenosy vzruchů mezi neurony. Risperidon působí na celou řadu receptorů v nervovém systému (např. některé dopaminové receptory, receptory pro serotonin, méně silně i receptory adrenalinu a histaminu).

 

 

Využití: Rorendo Oro Tab  se využívá v léčbě některých psychotických stavů, jako je například schizofrenie a maniodepresivní psychóza, která je také označována jako bipolární porucha. Lék je efektivní zejména v potlačování manických fází choroby.

 

 

Podávání: U látek tohoto typu je vždy velmi důležité přesně dodržovat doporučení předepisujícího lékaře (většinou psychiatra) a neužívat je bez lékařova vědomí. Rorendo Oro Tab se vyrábí ve formě 0,5 až 2 miligramových tablet rozpustných v ústech. Podává se 1-2x denně s postupným navyšováním dávky, běžná denní dávka dospělého člověka je 4-6 miligramů.

 

 

Nežádoucí účinky: Rorendo Oro Tab  může svým silným vlivem na centrální nervový systém způsobovat útlum, spavost, sucho v ústech a bolesti hlavy a o něco vzácněji poruchy hybnosti podobné Parkinsonově nemoci. Poměrně často se objevují trávicí obtíže, jako je změna chuti k jídlu (zvýšení nebo snížení), zvracení a zácpa. Mezi velmi vzácné a nebezpečné komplikace patří závažné poruchy rytmu a neuroleptický maligní syndrom. Lék nesmí být užíván spolu s alkoholem pro značně nevyzpytatelné změny jeho účinku.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů