Rileptid patří do skupiny tzv. antipsychotik (neuroleptik) a jeho účinnou látkou je sloučenina risperidon.

 

Princip: Risperidon účinkuje na centrální nervový systém a pomocí ovlivnění různých receptorů má vliv na rovnováhu neurotransmiterů v mozku. Tyto neurotransmitery jsou různé chemické sloučeniny, které zprostředkovávají přenosy vzruchů mezi neurony. Risperidon působí na celou řadu receptorů v nervovém systému (např. některé dopaminové receptory, receptory pro serotonin, méně silně i receptory adrenalinu a histaminu).

 

Využití: Rileptid se využívá v léčbě některých psychotických stavů jako je například schizofrenie a maniodepresivní psychóza, která je také označována jako bipolární porucha. Lék je efektivní zejména v potlačování manických fází choroby.

 

Podávání: U látek tohoto typu je vždy velmi důležité přesně dodržovat doporučení předepisujícího lékaře (většinou psychiatra) a neužívat je bez lékařova vědomí. Lék se vyrábí ve formě 1-4 miligramových tablet. Podává se 1-2x denně s postupným navyšováním dávky, běžná denní dávka dospělého člověka je 4-6 miligramů.

 

Nežádoucí účinky: Rileptid může svým silným vlivem na centrální nervový systém způsobovat útlum, spavost, sucho v ústech a bolesti hlavy a o něco vzácněji poruchy hybnosti podobné Parkinsonově nemoci. Poměrně často se objevují trávicí obtíže, jako je změna chuti k jídlu (zvýšení nebo snížení), zvracení a zácpa. Mezi velmi vzácné a nebezpečné komplikace patří závažné poruchy rytmu a neuroleptický maligní syndrom. Lék nesmí být užíván spolu s alkoholem pro značně nevyzpytatelné změny jeho účinku.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů