Ribomunyl je poměrně zajímavý preparát, který má pomáhat ke zesílení imunitního systému dýchacích cest. Jeho účinná složka jsou části zneškodněných bakteriálních mikroorganizmů (hemofily, streptokoky a klebsielly).

 

Princip: Preparát vyrobený z výše zmíněných bakterií funguje jako imunomodulátor. Bakterie jsou rozložené a zneškodněné, ale kontaktem s jejich strukturami (antigeny) se stimuluje imunitní systém (jeho buněčné i nebuněčné složky).

 

Využití: Ribomunyl je obvykle podávaný k posílení imunity lidem, kteří trpí opakovanými infekcemi dýchacích cest (infekce horních cest dýchacích, infekční bronchitidy aj.).

 

Podávání: Ribomunyl se vyrábí v podobě granulí v sáčcích a v podobě tablet, obě formy se užívají vnitřně. Běžná dávka závisí na věku uživatele a lékové formě. Stanoví ji předpisující lékař, bez jehož vědomí nesmí lék být užíván.

 

Nevýhody: Ribomunyl obvykle nezpůsobuje výrazné vedlejší účinky, ale po jeho požití nelze nicméně vyloučit vznik trávicích obtíží, zvětšení uzlin nebo alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů