Rextol je lék, který se používá k prevenci komplikací metabolizmu vápníku u dialyzovaných pacientů. Účinnou složkou přípravku je sloučenina parikalcitol.

 

Princip: Parikalcitol je látka analogická (chemicky obdobná) aktivní formy vitaminu D (ergokalciferol). Parikalcitol se v organizmu chová obdobně jako vitamin D. Mimo jiné snižuje tvorbu parathormonu (PTH) a tak tlumí jeho efekt na odvápňování kostí.

 

Využití: Rextol se podává některým dialyzovaným pacientům k prevenci rozvoje sekundární hyperparatyreózy. Tato porucha metabolizmu vápníku je způsobena tendencí k poklesu vápníku v krvi u lidí s chronickým selháváním ledvin a snahou organizmu pomocí zvýšení aktivity parathormonu navyšovat množství vápníku odvápňováním kostí.

 

Podávání: Vždy záleží na doporučení ošetřujícího lékaře, bez jehož vědomí nesmí být lék užíván. Rextol se vyrábí v podobě roztoku k nitrožilnímu podání (ideálně během dialýzy). Podávaná dávka je přísně individuální a během terapie musí být pravidelně sledovaná hladina krevního vápníku.

 

Nevýhody: Rextol může poměrně snadno způsobit zvýšení vápníku v krvi (hyperkalcémii) se všemi možnými komplikacemi včetně svalových křečí, brnění končetin a tendencí k poruchám srdečního rytmu. Popisovány byly i trávicí obtíže, bolesti hlavy, poruchy erekce a alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů