Rektoskopie patří mezi důležitou vyšetřovací metodu, která slouží k vyšetření konečníku, a provádí se typicky v proktologických a-nebo gastroenterologických ambulancích.

Princip: Principem rektoskopie je zavedení přístroje známého jako rektoskop do konečníku. Rektoskopů je mnoho typů, někdy jde jen o duté plastové nástroje určené na jedno použití, jindy jde o komplikovanější duté trubice, které mají vlastní zdroj světla. Při opatrném zavádění umožňuje rektoskop vizuálně hodnotit oblast análního kanálu a následně i vlastni dutinu konečníku. V případě potřeby je možno během rektoskopie odebírat vzorky na histologické vyšetření.


Příprava: Rektoskopie nevyžaduje žádnou výraznou přípravu, člověk by před jejím provedením měl být normálně vyprázdněný stran stolice, tj. měl by si dojít na velkou stranu. Zlepšení vyprázdnění pomocí čípku je možné, ale většinou se nevyžaduje. V případě špatného vyprázdnění konečníku je někdy možné před zákrokem aplikovat klyzma.


Indikace: Rektoskopie může být využita k diagnostice onemocnění konečníku. Patří sem vnitřní hemoroidy a jejich komplikace, zánětlivé postižení konečníku (např. u ulcerózní kolitidy), polypy konečníku a také rakovina řiťního otvoru a konečníku.


Nevýhody: Rektoskopie nemá žádné dramatické nevýhody, jde o poměrně rychlou a pro pacienta nezatěžující metodu. Při nešetrném zavedení přístroje může být zákrok nepříjemný, nebo může dojít k poranění konečníku, to se však běžně nestává. Nutné je mít stále na mysli omezení vyšetřovacích možností rektoskopie na oblast konečníku. V případě potřeby prohlédnutí hlubších částí tlustého střeva je nutné volit kolonoskopii.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů