Rectodelt [rektodelt] je lék, který patří mezi kortikoidy (tj. synteticky vyráběná analoga kortikoidních hormonů tvořených v kůře lidských nadledvin) a jeho účinnou složkou je sloučenina prednison.

 

Princip: Prednison je poměrně silný protizánětlivý lék, který tlumí imunitní systém na více úrovních. Prednison brání shlukování bílých krvinek v místě zánětu a narušuje funkci lymfocytů.

 

Využití: Rectodelt se používá jako součást komplexní léčby některých zánětlivých stavů, jako jsou těžší akutní záněty hrtanu a akutní záněty průdušek.

 

Podávání: Rectodelt se vyrábí ve formě čípků o síle 100 miligramů a běžná dávka je 1 čípek zavedený do konečníku denně. Léčba by měla trvat co možná nejkratší dobu a  lék by nikdy neměl být užíván bez doporučení lékaře.

 

Nevýhody: Rectodelt bývá užíván krátce, a proto se nežádoucí účinky prakticky neobjevují. Pokud by byl podáván dlouhodobě, objevily by se vedlejší účinky typické i pro ostatní kortikoidy (přečtěte si příslušný text). Tyto vedlejší účinky většinou shrnujeme pod pojmem Cushingův syndrom.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů