Ravalsyo je kombinovaný preparát, který obsahuje dvě účinné sloučeniny – rosuvastatin patřící mezi statiny a valsartan, který patří mezi sartany.

 

Princip: Preparát kombinuje účinek obou jeho složek. Statin tlumí jeden z enzymů nutných pro syntézu cholesterolu v lidském organizmu a sartan způsobuje pokles krevního tlaku.

 

Využití: Ravalsyo používáme k léčbě vysokého krevního tlaku a to ideálně u nemocných, kteří mají současně vysoký cholesterol a zvýšené riziko aterosklerózy. Lék se hodí i ke snížení tlaku u pacientů s onemocněními srdce a tepen.

 

Podávání: Ravalsyo nesmí být užíván bez doporučení lékaře. Lék má více forem podle aktuálního obsahu obou sloučenin, nejnižší dávka je 10/80 miligramů (10 mg rosuvastatinu + 80 mg valsartanu) a nejsilnější dávka je 20/160 miligramů (20 mg rosuvastatinu + 160 mg valsartanu). Běžně užívaná dávka je jedna tableta denně.

 

Nevýhody: Nežádoucí účinky preparátu jsou vlastně kombinací nežádoucích účinků obou použitých sloučenin (viz příslušné texty). Obecně řečeno může atorvastatin způsobit například zvýšení jaterních testů, bolesti svalů a (naštěstí výjimečně) rabdomyolýzu. Valsartan může v kombinaci s jinými léky (typicky s Verospironem) vyvolat nebezpečnou hyperkalémii. Sartany by neměly být podávány těhotným ženám.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů