Rasilez HCT je kombinovaný preparát, který je využíván ve vnitřním lékařství. Jeho účinnou složkou jsou sloučeniny aliskiren a hydrochlorothiazid.

 

Princip: Aliskiren je inhibitorem reninu, který stojí na počátku renin-angiotenzinového systému (RAS systém). Účinek je proto podobný ACE-Inhibitorům a sartanům, aliskiren nicméně působí na jiné úrovni než zmíněné lékové skupiny. Účinné blokování systému renin-angiotenzin-aldosteron hned na jeho počátku nejen snižuje krevní tlak, ale má velký ochranný efekt na tkáň ledviny. Hydrochlorothiazid působí na ledvinné kanálky a snižuje vstřebávání sodíku a chloru. Tím se zvyšují ztráty iontů do moči, což vede i k větším ztrátám vody. Snížení objemu tekutiny v cévách pomáhá snižovat krevní tlak.

 

Indikace: Rasilez HCT se užívá v terapii vysokého tlaku, přičemž díky ochrannému efektu aliskirenu na ledvinnou tkáň může být preparát podáván lidem se současně přítomným onemocněním ledvin.

 

Dávkování: Rasilez HCT se vyrábí v podobě tablet o síle 150/12,5 až 300/25 miligramů (tj. 150-300 miligramů aliskirenu a 12,5-25 miligramů hydrochlorothiazidu). Běžná dávka pro dospělého člověka je 1 tableta denně a spíše se začíná podáváním nižší síly preparátu. Užívání přípravku bez doporučení lékaře je zakázáno.

 

Nevýhody: Rasilez HCT by neměl být podáván těhotným ve 2. a 3. trimestru. Relativně vzácně aliskiren způsobuje otoky, jiné zásadní vedlejší účinky nemívá. Při kombinaci se sartany (která je s jistými výjimkami dovolená) se někdy vyskytuje hyperkalémie. Podle nových doporučení se výše zmíněná kombinace se sartany, či ACE-inhibitory nedoporučuje u diabetiků pro vyšší výskyt nežádoucích účinků. Hydrochlorothiazid může za určitých okolností snížit krevní tlak příliš a navíc může vyvolat ztráty iontů a rozvrat vnitřního prostředí. Může ovlivnit a zhoršit metabolizmus cukrů, což může vyvolat cukrovku 2. typu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů