Rasilez je preparát určený k léčbě vysokého krevního tlaku obsahující účinnou látkou aliskiren.

 

Princip: Aliskiren je inhibitorem reninu, který stojí na počátku renin-angiotenzinového systému (RAS systém). Účinek je proto podobný ACE-Inhibitorům a sartanům, aliskiren nicméně působí na jiné úrovni než zmíněné lékové skupiny. Zatímco ostatní léky svým koncovým účinkem na tlumení RAS systému zpětnou vazbou zvyšují koncentraci reninu, u aliskirenu tomu tak není.

 

Indikace: Účinné blokování systému renin-angiotenzin-aldosteron hned na jeho počátku nejen snižuje krevní tlak, ale má velký ochranný efekt na tkáň ledviny. Rasilez je proto vhodný u pacientů s vysokým tlakem a současně s ohrožením tkáně ledvin (tj. případy chronického selhávání ledvin).

 

Dávkování: Rasilez existuje ve formě 150 a 300 mg tablet, obvykle se podávají 1-2 150mg tablety denně.

 

Nevýhody: Lék by neměl být podáván těhotným ve 2. a 3. trimestru. Relativně vzácně aliskiren způsobuje otoky, jiné zásadní vedlejší účinky nemívá. Při kombinaci se sartany (která je s jistými výjimkami dovolená) se někdy vyskytuje hyperkalémie. Podle nových doporučení se výše zmíněná kombinace Rasilez + sartan, či ACE-Inhibitor nedoporučuje u diabetiků pro vyšší výskyt nežádoucích účinků. 

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů