Ramonna se řadí do rodiny tzv. potratových pilulek. Jedná se o lék užívaný po nechráněném pohlavním styku, při kterém mohlo dojít k nechtěnému otěhotnění. Účinnou složkou přípravku je sloučenina levonorgestrel.
Princip: Levonorgestrel je synteticky vyrobený derivátu ženského pohlavního hormonu progesteronu. Svým účinkem ovlivní ženskou pohlavní soustavu, brání oplození vajíčka a oplozenému vajíčku zabrání uhnízdit se v děloze.
Využití: Ramonna se používá po nechráněném pohlavním styku jako nouzové řešení k zabránění otěhotnění. Ačkoliv se o preparátech tohoto typu mluví jako o "potratových pilulkách", jde přeci jen o odlišnou situaci než u běžně prováděných potratů.
Podávání: Ramonna má v 1 balení jedinou tabletku, která by se měla užít do 72 hodin od nechráněného pohlavním styku. Čím dříve po styku je spolknuta, tím větší účinnost má.
Nevýhody: Ramonna svým silným hormonálním působením vyvolá v těle ženy dočasnou hormonální nerovnováhu a tím vyvolává celou spoustu nepříjemných nežádoucích účinků. Patří mezi ně bolesti hlavy, nevolnost a zvracení, bolesti v podbřišku, pocit napětí a bolesti prsů, rozhození menstruačního cyklu (předčasná a opožděná krvácení) apod. Efektivita přípravku není stoprocentní a i přes jeho užití může dojít k otěhotnění. Doba uběhlá mezi souloží a užitím tabletky snižuje šanci na žádoucí účinek.
Vzhledem k nežádoucím účinkům je však lepší nutnosti jeho užití zabránit užíváním hormonální antikoncepce a větší zodpovědností v sexuálním životě. Nutné je mít na vědomí, že přípravky tohoto typu podobně jako klasická hormonální antikoncepce nechrání ženu před pohlavními chorobami.