Radius (kost vřetenní) je dlouhá kost, která spolu s loketní kostí (ulna) vytváří základ předloktí. Základní informace je, že tato kost se na předloktí ve standardní anatomické pozici vyskytuje laterálně, tj. na straně palce.

 

Stavba radia

Proximální část radia je spíše méně mohutná a tvoří tzv. hlavu (caput). Pod ní je tenčí krček (collum) a pod ním je drsný hrbol tuberositas radii, na nějž se upíná biceps. Následuje tělo radia (corpus) přecházející do distální části kosti, která je směrem k zápěstí stále mohutnější. Na jejím konci je pak malý výrůstek známý jako processus styloideus radii.

Hlava radia je obsahuje kloubní jamku, jejíž hlavicí je kulovité capitulum pažní kosti (humerus). V oblasti lokte i zápěstí je radius v těsném bočním kontaktu s loketní kostí (ulna).

Schéma - radius v těsném kontaktu s ulnou

 

Význam radia

Radius se podílí na pohybech předloktí a zápěstí, mimo jiné umožňuje rotaci předloktí, pronaci a supinaci. Konce radia tvoří součást loketního kloubu i zápěstí.

 

Proč je to důležité?

  • Zlomeniny radia jsou poměrně časté a vznikají při dopadu na předloktí. Nejtypičtější formou zlomeniny je tzv. Collesova fraktura, což je zlomenina distální části radia těsně nad zápěstím. Více informací najdete v příslušném textu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů