Collesova zlomenina patří mezi jedny z nejčastějších zlomenin horní končetiny. Jedná se o formu zlomeninu kosti vřetenní, která se nachází na předloktí horní končetiny na straně palce. Kost vřetenní se může zlomit i za vzniku tzv. Smithovy zlomeniny, ta však vzniká poněkud jiným mechanizmem a je výrazně vzácnější.

 

Příčiny: Collesova zlomenina typicky vzniká vlivem poranění při pádu na tvrdý povrch. Většina lidí si instinktivně chrání trup a hlavu a během pádu nastaví předloktí tak, aby pád zachytilo. Působící síly přitom nejvíce působí na vřetenní kost, která se může zlomit. Nejčastější je vznik lomné linie nedaleko zápěstí. Riziko zlomeniny je samozřejmě zvýšené u jedinců vyššího věku a u lidí trpících osteoporózou.

 

 

Projevy: Hlavním příznakem je bolestivost předloktí, která bývá doprovázena otokem a zarudnutím tkání. Na předloktí se poměrně rychle může vytvořit rozsáhlá modřina. Bolest se zhoršuje při pohybu a při dotyku v místě zlomeniny.

 

Diagnostika: Podezření na Collesovu zlomeninu je možné získat z anamnézy o nedávném pádu na předloktí a výrazné bolestivosti této oblasti při fyzikálním vyšetření. Definitivní diagnózu a určení bližšího podtypu zlomeniny pomůže stanovit rentgen předloktí.

 

Terapie: Většinou se postupuje konzervativně bez chirurgického zákroku. Základem léčby je v takovém případě repozice úlomků a následně fixace předloktí sádrou, aby mohlo dojít ke zhojení. Pouze v případě vážnějších komplikací, narušení zápěstního kloubu a otevřených zlomenin se volí operační řešení.


Zdroje
https://radiopaedia.org
https://www.medicalnewstoday.com

 

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů