Q horečka je infekční bakteriální onemocnění napadající zvířata i lidi, může se vyskytnout prakticky všude ve světě a může probíhat velmi závažně.

 

Příčiny

Příčinou je infekce bakterií, kterou známe pod názvem Coxiella burnetii [koksiela burnecý]. Tato bakterie je velmi agresivní, stačí poměrně malé množství mikroorganizmů ke vzniku infekce. K nákaze může dojít při inhalaci bakterií přítomných ve vzduchu, požitím kontaminovaných požitých živočišných produktů (typicky mléko nakažených zvířat) a blízkým kontaktem s nakaženými zvířaty. Celkově vyšší riziko je u lidí pracujících se zvířaty (živočišná výroba v zemědělství, veterináři, apod.).

 

Projevy

U některých lidí je Q horečka prakticky bezpříznaková, u ostatních se objeví klasické známky infekce jako je vysoká teplota, únava, svalová slabost, bolesti hlavy, bolesti svalů a bolesti kloubů. Poměrně často probíhá infekce pod obrazem infekce dýchacích cest se suchým kašlem, u oslabenějších jedinců se může rozvinout závažný zápal plic. V některých případech se může rozvinout i infekční endokarditida, myokarditida nebo infekční zánět jater se zvětšením jater a zvýšením jaterních testů.

 

Diagnostika

Je samozřejmě těžké na tuto infekci myslet, protože je méně častá. Při podezření je průkaz sérologický, tj. vyšetření vzorku krve a nález protilátek zaměřených proti vyvolávající bakterii. Postižení jater může být vyšetřeno pomocí jaterní biopsie a infekční endokarditida může být nalezena pomocí echokardiografie.

 

Léčba

Základem terapie jsou antibiotika, Coxiella burnetii je značně citlivá vůči antibiotikům ze skupiny tetracyklinů a fluorchinolonů. Další podpůrná terapie záleží na tom, jak je infekce těžká, a které orgány jsou postiženy.


Zdroje
https://www.cdc.gov
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů